Skip to content

Písmo Comenia Script má zelenú

Dňa 10. júla minister školstva Peter Plavčan na tlačovej besede vyhlásil, že ministerstvo sporný dodatok prehodnotilo a žiaci sa naďalej môžu učiť písať aj výlučne písmom Comenia Script, ak sa na tom rodičia a škola dohodnú.

Petícia bola spustená 27. mája 2017 ako reakcia na dodatok Štátneho vzdelávacieho programu pre 1. stupeň základných škôl. V dodatku stojí, že žiaci majú písať tvarom spojitého písaného písma z roku 1932. Rozhodnutie by negatívne ovplyvnilo mnoho detí píšucich nespojitým písmom Comenia Script, ktoré je rovnocennou alternatívnou voči spojitému písmu. Písmo Comenia Script si volí každoročne niekoľko škôl, ich počet tak priebežne narastá. Doteraz sa žiadne problémy s používaním nespojitého písma neobjavili.

Dňa 6. júla bola Petícia za slobodu v písaní s viac ako 10 tisíc podpismi odovzdaná na ministerstvo školstva. Dostatočný počet podpisov získal petičný výbor počas 5 týždňov, čo umožnilo rokovať s ministerstvo školstva o zrušení dodatku. Petíciu podporila aj akcia Deň husieho brka, ktorá upozornila na dôležitosť slobody v písaní. Minister školstva na tlačovej besede uviedol, že na základe rokovania s expertmi z tímu Učiace sa Slovensko sa rozhodol zrušiť rozhodnutie, ktoré sa vzťahuje k spojitému písanému písmu. Presvedčili ho priame argumenty, že na Slovensku písmo Comenia Script používa pomerne veľký počet škôl, a zároveň je tento typ písma prínosom aj pre žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami a poruchou motoriky. Podotkol, že experimentálne overovanie písma, ktoré vzniklo v Českej republike, má dobré výsledky. Prekvapením však bolo vyhlásenie, že ministerstvo na jeseň spustí výzvu pre školy, aby mohli overovať aj iné druhy písma.

Martin Kríž ako člen petičného výboru za slobodu v písaní vyzdvihol, že ministerstvo školstva vzalo do úvahy predložené odborné argumenty. “Dôležitejšia vec však je, že čítanie a písanie sú neurologicky dve odlišné činnosti. Šlabikár slúži na výučbu čítania. Písanie je niečo iné. Dieťa je schopné naučiť sa rôzne fonty písma čítať pomerne rýchlo a povedať si: “Aha, toto je písmeno k, aj keď vyzerá v každom fonte trochu inak”. Písanie je neurologicky ťažší proces pre dieťa, preto sa deti neučia písať rôznymi fontami,” uviedol Kríž.

Deti základných škôl teda budú môcť písať písmom Comenia Script aj naďalej. Ministerstvo školstva, podľa vyjadrenia ministra, zruší ustanovenia týkajúce sa povinných vzorov písma ešte pred nadobudnutím účinnosti predmetného dodatku.

Sloboda v písaní vyzdvihuje rešpekt voči individuálnym vzdelávacím potrebám žiakov pri vyučovaní písania, voči variabilite rozvoja písania a dôraz na čitateľnosť písma. Mnoho detí totiž pri prechode na 2. stupeň ZŠ spontánne prechádza na zjednodušený spôsob písania a vytvára si „vlastný vzor písma“. Aj vďaka tomuto si nespojité písmo Comenia Script našlo uplatnenie. Autorkou písma je Radana Lencová.

11.7.2017, Lucia Brezovská

Komentáre

Máš niečo na mysli?

Bez komentárov.

Trackbacks

Websites mentioned my entry.

There are no trackbacks on this entry

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentára je nutné vyplniť polia.

Indícia na Facebooku

Sledujte nás aj na Twittri @indiciaSK

Najčítanejšie články

RSS kanál článkov

Najnovšie videá

  • UPŽ 2018 Peter Halák - Záver konferencie
  • UPŽ 2018 Ivan Kalaš - Komenského recept na domácu paštétu, čiže Programovanie po novom
  • UPŽ 2018 Iveta Radičová - Moderný sociálny konflikt a jeho dôsledky

Archív správ