Skip to content

Roadshow Moderný učiteľ 2014

Na jeseň 2014 sa konal už 10. ročník podujatia pre aktívnych učiteľov Roadshow Moderný učiteľ 2014. Program plný noviniek a inšpirácií sme predstavili znovu v desiatich mestách po celom Slovensku, a to v týždňoch 20.- 24. októbra 2014 a 3.-7. novembra 2014. Tu si môžete stiahnuť pozvánku v pdf obsahujúcu základné informácie o podujatí.

Ak chcete vidieť, ako bolo na Roadshow, pozrite si fotogalériu.

Po kliknutí na konkrétne mesto sa Vám otvorí program v danom meste aj s časovým harmonogramom.

     20.10. Vranov nad Topľou      3.11. Partizánske
     21.10. Košice      4.11. Dubnica nad Váhom
     22.10. Prešov      5.11. Liptovský Mikuláš
     23.10. Žiar nad Hronom      6.11. Rimavská Sobota
     24.10. Bratislava      7.11. Nové Zámky

V rámci Roadshow Moderný učiteľ 2014 sme Vám priniesli zaujímavosti z rôznych oblastí. Na tejto stránke nájdete informácie o témach, ktoré ste si mohli vypočuť na Roadshow Moderný učiteľ 2014. Tu si môžete stiahnuť pozvánku v pdf obsahujúcu základné informácie o tomto podujatí.

Mária Grafová a Peter Halák vám prostredníctvom gradovaných úloh predviedli, že Hejného matematika nie je striktne len pre prvý stupeň základných škôl.
V príspevku s názvom Autobusom k matematike ukázali, ako sa dá cestovaním v autobuse objaviť aj náročnejšia matematika, ako nezabiť v deťoch záujem o riešenie zaujímavých problémov, a tiež aj ako využiť detskú zvedavosť na rozvoj matematickej gramotnosti a prispieť k rozvoju tvorivosti žiakov. Matematika, s ktorou prichádza tím profesora Hejného je založená práve na využití zvedavosti žiakov. Matematiku deťom nevysvetľujeme, ale dávame im primerane náročné úlohy, aby ju mali šancu sami objaviť. Úlohy sú zakomponované v atraktívnych prostrediach, ktoré deti dobre poznajú. Úlohy v jednotlivých prostrediach potom gradujú až na náročné matematické problémy, ktoré dajú zabrať aj učiteľom matematiky. O to krajší je potom pocit, keď trieda spolu s učiteľom „objaví“ riešenia úloh a prídu na zákonitosti, na ktorých je matematika vybudovaná.

Tibor Hujdič

Tibor “Mrkvička” Hujdič pripravoval týždenne reláciu o milovaných knihách pre deti a mládež pre Slovenský rozhlas, je majiteľom detského kníhkupectva Mrkvicka.SK, ako pán Mrkvička číta deťom v školách a o kvalitných knihách a čitateľskej gramotnosti vzdeláva učiteľov, knihovníkov a rodičov. Na Roadshow si pripravil vystúpenie s názvom Ďalší bič na učiteľa? Čitateľská gramotnosť! Zavrieť učiteľa so žiakmi na malý dvor a drábom dať do ruky bič! Je toto účinná  stratégia na zlepšenie výsledkov žiakov v PISA testoch? Alebo k radosti z čítania a brilantnej práci s textom vedie aj iná cestička? Vo svojom príspevku Tibor Hujdič ukázal, akými spôsobmi sa dá rozvíjať čitateľská gramotnosť.

Andrea Nagyová pracuje ako psychologička v CPPPaP Nové Zámky. Je externou lektorkou pre viaceré organizácie a projekty, participovala na peer programoch zameraných na prevenciu a riešenie konfliktov prostredníctvom mediácie a má skúsenosti s využívaním arteterapeutických techník pre rodičov a deti v náhradnej rodinnej starostlivosti. Napísala dve knihy určené pre rodičov a pedagógov: Rozprávky nielen na čítanie (2011), Liečivé príbehy lienky Danielky, alebo prvá pomoc pre rodičov (2013).

Na Roadshow vystúpila s príspevkom Ako prežiť v škole. V rámci neho porozprávala o dôležitosti rozvoja emočnej inteligencie a o očakávaniach detí, rodičov a pedagógov pri riešení problémových situácií. Spolu s Vami hľadala odpovede na otázky, čo skutočne v živote potrebujeme? kde sú hranice toho, čo je pre nás dobré a čo už nie? vieme to naučiť naše deti? ako rozoznať, kto je môj dobrý kamarát a kto nie? Vo svojom príspevku poukázala na možnosti rozvoja emočnej inteligencie prostredníctvom príbehov. Ich cieľom je zapojiť deti do aktívnej komunikácie a podnietiť ich k zamysleniu a rozoznávaniu, čo je správne a čo nie, čo môže ublížiť, a čo naopak pomôcť, pri krízových situáciách. Svoju prezentáciu doplnila o ukážky z pedagogickej praxe a o možnosti využitia didaktických pomôcok pri analýze porúch správania detí.

Anna Thomková je riaditeľkou Súkromnej základnej školy BellAmos v Martine, najstaršej súkromnej základnej školy na Slovensku. Venuje sa problematike slovného hodnotenia žiakov a je spoluautorkou knihy Známka alebo slovo? Zároveň je nositeľkou Malej medaily sv. Gorazda za rozvoj školstva. Ako riaditeľka aktívne podporuje všetky moderné inovácie v každodennej praxi svojich učiteľov.

V rámci svojho príspevku s názvom Aby každý z nás mohol byť v niečom najlepší … hovorila o tom, že nestačí len prijať do školy dobrých učiteľov, ale treba im vytvárať aj dobré podmienky. Je nesmierne dôležité vytvoriť im prostredie bez strachu a napätia, dať im slobodu a dôveru a podporovať ich. Učitelia musia cítiť podporu od svojho riaditeľa – to je základ toho, aby bol učiteľ šťastný a spokojný. Lebo ak budú v škole šťastní učitelia, aj ich deti budú šťastné a úspešné.

Mária Tóthová-Šimčáková je detskou psychologičkou s dlhoročnou praxou a odbornou garantkou projektu e-deti. Na Roadshow vystúpila s príspevkom Internetove deti. Vieme naučiť deti fungovať na internete so zodpovednosťou voči sebe aj iným?!” Internet je pre deti priestorom neobmedzených možností. Z prieskumu Orangeu vyplynulo, že deti využívajú internet denne, priemerne dvakrát dlhšie, ako je odporúčaný čas, pričom rodičia a učitelia nedokážu posúdiť možné riziká a riešiť ich dôsledky. Všetkým začína byť zrejmé, že súčasná generácia detí sa s týmto fenoménom bude musieť vysporiadať a prebrať za seba zodpovednosť. Kampaň a stránka www.e-deti.sk prináša pre deti, rodičov, učiteľov a do škôl potrebné informácie o vhodnom používaní internetu a prevencii rizík. 

Na Roadshow Moderný učiteľ 2014 nechýbali ani novinky z oblasti IT, či obľúbené vystúpenia miestnych učiteľov v rámci prezentácie dobrej praxe.

 

Generálnym partnerom Roadshow Moderný učiteľ 2014 je:

Roadshow ako partneri podporujú:

logo AP Media            

Mediálnymi partnermi Roadshow Moderný učiteľ 2014 sú:

       

Indícia na Facebooku

Sledujte nás aj na Twittri @indiciaSK

Najčítanejšie články

RSS kanál článkov

Najnovšie videá

  • UPŽ 2018 Peter Halák - Záver konferencie
  • UPŽ 2018 Ivan Kalaš - Komenského recept na domácu paštétu, čiže Programovanie po novom
  • UPŽ 2018 Iveta Radičová - Moderný sociálny konflikt a jeho dôsledky

Archív správ