Skip to content

Indícia Roadshow 2017 – program

Tohoročná Indícia Roadshow 2017 (16.-24. október 2017) nadväzuje na tradičnú Roadshow Moderný učiteľ, ktorá má za sebou vyše 10 úspešných ročníkov. Aj tento rok sme pre Vás pripravili zaujímavý program a predstavíme Vám inšpiratívnych lektorov. Vo formáte pdf si môžete stiahnuť pozvánku.

Na samostatnej stránke nájdete presné adresy a mapky miest, kde sa Roadshow bude konať.

Účasť na podujatí je bezplatná, no je potrebné sa vopred prihlásiť.

Prihlasovanie do Košíc bolo z dôvodu naplnenia kapacity ukončené.

Harmonogram podujatia:

 • 8:00 – registrácia
 • 8:30 – odborný program
 • 10:30 – kávová prestávka
 • 11:00 – odborný program
 • 13:00 – ukončenie programu

VYSTÚPENIA A LEKTORI:

Proti hoaxom v praxi (Veronika Pavlíková Klindová) - príspevok neodznie v Prievidzi

V súčasnom svete je schopnosť rozumieť médiám a využívať ich vo svoj prospech kľúčová. V prezentácii sa dozviete, prečo by mal mať učiteľ prehľad v konšpiračných teóriách a aktuálnych hoaxoch. K tomu zopár praktických rád, čo sa dá urobiť počas vyučovacej hodiny.

IN(kluzívni) učitelia vo vnímavých školách (Janette Motlová / Barbora Babicová)

Vzdelávajú nás už od kolísky. Všetci ich máme radi. Prinášajú zážitky, emócie a poznanie. Príbehy. Najvyšší čas zaradiť ich aj do nášho vzdelávania. Pretože storytelling tu bol omnoho skôr než učebnice.

Občianstvo ako zážitok (Jana Feherpataky-Kuzmová)

Ako viesť hodiny občianskej náuky tak, aby naozaj vychovávala zo žiakov občanov? A ako podporovať demokratickú klímu na škole? Súčasťou príspevku je predstavenie novej metodickej príručky pre zážitkovú výučbu dlhodobo podceňovanej „občianky“ a pre budovanie občianskych kompetencií žiakov.

Vzdelávame negramotnú generáciu? (Tibor Hujdič)

Každý vie, že čítanie s porozumením nie je len vecou slovenčiny. Ale nie každý vie, ako rozvíjať čitateľskú gramotnosť na matematike alebo geografii. Chcel by som aspoň naznačiť, ako žiakom zadať čítanie textu tak, aby nad ním mali šancu rozmýšľať …

Možnosti rozvoja sociálno-finančnej gramotnosti vo vzdelávaní (Nadácia pre deti Slovenska: Marta Paligová / Antónia Matušková / Mária Hankociová) - príspevok neodznie v Nitre, Lučenci a Prievidzi

M. Paligová: Projektový týždeň Eurácke kráľovstvo (Košice, Humenné)

Ako rozvíjať finančnú gramotnosť u žiakov mladšieho veku? Hra na obchod nestačí a násilne vsúvanie tejto témy do každej hodiny tiež nie je ono. Ukážeme Vám, ako efektívne sa dá táto téma realizovať v tematickom týždni, pričom nebudú chýbať skúsenosti priamo z praxe autorky a realizátorky projektu.

A. Matušková: Finančná gramotnosť v ZŠ ako komunitný projekt (Martin)

Predstavíme Vám niekoľko myšlienok a nápadov, ako zmysluplne rozvíjať sociálno-finančnú gramotnosť detí a mladých ľudí na ZŠ s dosahom na komunitu pomocou metodiky Škola rodinných financií. Metodika má akreditáciu Ministerstva školstva a je určená deťom, mladým ľuďom i dospelým. Umožňuje rozvíjať svoju finančnú gramotnosť cez reálnu skúsenosť, pozitívnu alebo negatívnu. Ide o kooperatívne učenie presahujúce výchovno-vzdelávací proces a participujúce na spolupráci viacerých sektorov.

M. Hankociová: Viac ako vzdelávanie (Bratislava)

V rámci príspevku budú predstavené vyše 16-ročné skúsenosti z oblasti rozvíjania finančnej gramotnosti na Slovensku a program pre stredné a základné školy Poznaj svoje peniaze a jeho tri piliere:

 1. práca s počítačom (obsah, metodika na webovej stránke)
 2. spojenie finančného obsahu s upevňovaním sociálnych zručností a hodnôt
 3. komunikácia, prezentácia – zdieľanie

ExpEdícia – prvé skúsenosti (Peter Halák / Silvia Szabóová / Matina Škodová / Lucia Beňová / Romana Schubertová / Petra Polková) - prezentáciu v Prievidzi ešte riešime

ExpEdícia skús, skúmaj, spoznaj mení hodiny prírodných vied na dobrodružstvo učenia – u detí, aj u učiteľov. Spolu s odborníkmi z univerzít pomáhame školám a učiteľom na 2. stupni ZŠ ako viesť vyučovanie konštruktivisticky. Teší nás, že ExpEdícia rozhýbala myslenie a aktivitu detí na hodinách.

INformatika s Indíciou (Ivan Kalaš / Andrej Blaho / Milan Moravčík)

V našej koncepcii školská informatika považuje programovanie za atraktívny a efektívny nástroj pre žiakov na skúmanie, objavovanie a tvorbu. Cieľom projektu INformatika s Indíciou je vývoj a šírenie všestrannej podpory učiteľov, ktorí učia alebo budú učiť informatiku na 1. alebo 2. stupni ZŠ.

Zaslúžená radosť z poznávania (Anna Čamajová / Ivica Grafová / Viera Harmincová / Miroslava Konrádová / Lucia Vasilková)

Slogan Hejného metódy krásne vystihuje jej prínos pre naše deti: Zaslúžená radosť z poznávania. Deti sa rodia s túžbou skúmať svet a tešia sa z každého objavu. Dôverujme ich túžbam, vytvorme im priestor, podporme ich zvedavosť. Nahliadnite s nami do škôl, v ktorých učitelia aplikujú Hejného metódu, podelíme sa o radosť z poznávania matematiky ich žiakov.

Túžite po aktívnych žiakoch a pýtate sa, kde ich nájsť? Sloboda a podpora je tou odpoveďou (Dávid Králik) - v Košiciach a Humennom odznie príspevok len z videozáznamu

Učitelia IRPU (Individuálny rozvojový program učiteľa) zistili a riešili počas mentoringu všeličo, no napriek tomu, že boli z rôznych škôl a z rôznych kútov Slovenska, sa v jednom zhodli. Učiteľ ustúpil do úzadia a prestal byť stredobodom triedy a žiaci dostali viac slobody i zodpovednosti za hodinu.

Partnermi Indícia Roadshow 2017 sú:

            

 • Evanjelická spojená škola a Centrum kresťanského vzdelávania Martin

Mediálnym partnerom Indícia Roadshow 2017 je:

Indícia na Facebooku

Sledujte nás aj na Twittri @indiciaSK

Najčítanejšie články

RSS kanál článkov

Najnovšie videá

 • UPŽ 2018 Peter Halák - Záver konferencie
 • UPŽ 2018 Ivan Kalaš - Komenského recept na domácu paštétu, čiže Programovanie po novom
 • UPŽ 2018 Iveta Radičová - Moderný sociálny konflikt a jeho dôsledky

Archív správ