Skip to content

Učíme pre život 2014 – spätná väzba

Ďakujeme všetkým z Vás, ktorí ste sa konferencie Učíme pre život 2014 zúčastnili. A ešte raz ďakujeme všetkým, ktorí si následne našli zopár minút a vyplnili dotazník spätnej väzby. Je to pre nás veľmi cenný nástroj na to, aby sme spoznali Vaše názory, pocity a reakcie. Ideálne by bolo mať čas na zhodnotenie podujatia priamo na mieste, osobne, ale toto, žiaľ, organizačne nestíhame. Aj preto by sme Vám aspoň touto formou chceli dať našu spätnú väzbu na Vašu spätnú väzbu. Z takmer stovky hodnotení sme vybrali tie otázky a pripomienky, ktoré sa najčastejšie opakovali. A dovolili sme si tiež pripojiť niekoľko milých komentárov, za ktoré sme veľmi vďační.

Ako najčastejšie dôvody návštevy konferencie Učíme pre život ste uvádzali:
zvedavosť, hľadanie inšpirácie, atmosféra, ľudia, práca, načerpanie energie, kontakty, nové nápady, priatelia, zaujímavé témy

Všetko sú to presne tie dôvody, pre ktoré konferenciu organizujeme. Takýto krásny súlad záujmov nás veľmi potešil, a potešila aj skutočnosť, že sa medzi dôvodmi objavilo aj slovíčko “tradícia”.

Najviac Vám na konferencii chýbalo:
čas, vlastný klon, wifina na izbe

Klonovanie, žiaľ, nezvládame, sami by sme ho radi využili. Čo sa týka nedostatku času, na to sa veľmi ťažko odpovedá. Niekto nemal čas osobne absolvovať viac programu, iný by uvítal čas na “strávenie” myšlienok a ďalší by uprednostnil doplnenie ešte ďalších prednášok. Toto je skutočne jedna z každoročných dilem pri tvorbe programu. Dáme viac času na program? Ľudia nebudú mať čas sa porozprávať. Dáme kratší program, ale viac príspevkov paralelne? Bude problém s výberom (a klonovaním =0). Dáme viac času na networking a menej programu? Ľudia si povedia, že relaxovať môžu aj doma a kvôli zopár prednáškam neprídu.

Preto sme sa tento rok rozhodli pre nahradenie piatkovej plenárnej prednášky viacerými prednáškami paralelne, a následne bol čas na krátku siestu po obede. Zároveň sme sa snažili odľahčiť večerný program, a po 20:00 sme namiesto ťažších tém tentokrát zaradili oddychové. Priestor na neformálne debaty počas konferencie je zvyčajne v sobotu popoludní pred workshopmi a následne počas slávnostnej večere. Zvažovali sme tiež hudbu a tanec, no zdalo sa nám, že väčšina ľudí sa bude chcieť radšej rozprávať. Počas ročníkov s hudbou bolo neraz populárnejšie postávanie po chodbách, kde sa ľudia navzájom aj počuli. Ospravedlňujeme sa teda všetkým, ktorí by si boli radi zatancovali.

Internet náš každodenný je tiež podstatná téma. Tento rok sme s hotelom riešili navýšenie kapacity primárne kvôli programu, aby sieť uniesla nielen browsovanie publika v troch-štyroch miestnostiach, ale aj prezentačné aktivity lektorov. Zároveň sme museli sieť nastavovať zvlášť aj pre upload, aby sme vedeli ponúknuť streaming naživo. Uvedomujeme si, že sieť v hoteli nesiaha príliš vysoko, a že teoreticky ide o riešiteľný problém (i keď pri 200-300 osobách v hoteli môžeme narážať na kapacitné limity). Budúci rok otvoríme s hotelom aj túto tému a uvidíme, či sa nám podarí nájsť obojstranne akceptovateľné riešenie.

Medzi najzaujímavejšími témami/lektormi sa objavovali najčastejšie tieto (poradie čisto náhodné):
Peter Bero – Zabudnite na racionálne myslenie, Kičinko, Mantič – Ako nechať žiakov po škole, Dávid Králik – Chcete byť lepším učiteľom?, Burjan, Kunová, Sondej – DOBRÁ ŠKOLA live, Bútora, Baranovič – Zodpovednosť za svoj tím, Vladimír Burjan – Kto sa málo pýta, málo sa dozvie

Do úplne presných štatistík sme nateraz nešli, a to najmä kvôli tomu, že “zaškrtnite 3″ si mnohí z Vás vysvetlili po svojom =0). Chápeme to ale tak, že zaujímavých tém bolo skutočne dosť. Medzi top 3 sa naozaj objavilo široké spektrum vystúpení a lektorov. Zaujímavé je tiež to, že nejeden príspevok bol raz hodnotený ako najlepší, inokedy ako najhorší. Znovu sa potvrdilo staré pravidlo: “Koľko ľudí, toľko chutí.”

Vaše komentáre a pripomienky:

Iný termín konferencie – Ďalšia večná dilema. Naozaj nás veľmi mrzí, že pre mnohých je niekedy práve termín dôvodom pre neúčasť. Žiaľ, nie je v našich silách vyhovieť všetkým požiadavkám, aj keď by sme to radi urobili. Dôvody pre marcový termín sú tieto: predpokladáme menej problematické počasie (aj keď rok 2013 prekvapil), a teda aj menej komplikovanú dopravu, musíme brať do úvahy aj termíny jarných, a potom aj veľkonočných, prázdnin, a tiež napr. aj často sa vyskytujúce podujatia na deň učiteľov, a neskôr potom maturitné skúšky, či školy v prírode a výlety. Termín podujatia volíme uvážene, ale môžeme len dúfať, že bude väčšine z Vás vyhovovať.

Viac praktických vecí – Toto je taktiež relevantná pripomienka. V budúcich ročníkoch sa ju pokúsime čo najviac zohľadniť. Náročnosť v tomto prípade spočíva v tom, že ak má byť niečo konkrétne a praktické, zväčša je to potom vhodné len pre špecifickú skupinu učiteľov, pričom ostatní práve toto za využiteľné považovať nemusia. To ale určite nie je dôvod, prečo sa praktickým veciam vyhýbať. Ďakujeme za pripomienku, sľubujeme, že urobíme, čo bude v našich silách.

Dôvody zdravotných komplikácií - Žiaľ, doteraz nemáme od Úradu pre verejné zdravotníctvo oficiálne vyjadrenie. Ešte v nedeľu na konferencii a počas ďalších dní nás žiadali o spoluprácu, ktorú sme považovali za férové poskytnúť. Následne ale pri našich žiadostiach o informácie ÚVZ zrejme nemal potrebu ústretovosť opätovať. Máme preto len čiastkové a “neoficiálne” informácie. Hotel okamžite reagoval a poskytol vzorky všetkých jedál na rozbor, avšak tu zdroj nákazy zistený nebol. Podľa celkového priebehu ochorenia a časových odstupov malo UVZ skôr podozrenie na virózu. Na pohotovosti ale podľa našich zistení neboli odobraté žiadne vzorky, a preto zrejme nebol presne identifikovaný typ vírusu.

Zverejnenie anotácií k vystúpeniam vopred – Zverejnenie anotácii na webe by nemal byť problém, značíme si to do poznámok na rok 2015.

Lepšie rozdelenie miestností - Toto je vec, na ktorú naozaj dbáme a snažíme sa jednotlivé vystúpenia zaradiť do konkrétnych miestností jednak podľa témy, popularity lektora, predpokladanej návštevnosti, vhodnosti danej miestnosti pre konkrétnu formu vystúpenia, ale aj rôznych technických kritérií (ak si to vystúpenie vyžaduje). Napriek tomu sa občas stane, že sa netrafíme. Nie je to zámerné, a nemáme z toho radosť, ale stáva sa to. Minulý rok to bol nedeľný workshop Martiny Chalachánovej, a teraz najviac asi vystúpenie Daniela Bútoru a Romana Baranoviča. Pre tému zodpovednosti pri vedení tímu sme chceli komornejšiu atmosféru pre prípadné diskusie, preto sme volili Kongresovú sálu. Zároveň sme predpokladali, že vystúpenie osloví primárne riaditeľov a vedenie škôl. Ukázalo sa ale, že téma oslovila omnoho širšie publikum, čo je samo o sebe veľmi príjemné zistenie.

Zapisovanie na workshopy vopred elektronicky – Popravde, toto sme už viackrát zvažovali, ale zatiaľ sme to zamietli. Dôvody sú nasledovné: čas na zapisovanie by bol asi iba týždeň-dva pred konferenciou, čo by nemuseli všetci stihnúť, a to aj z dôvodu, že nie všetci účastníci sledujú internet/maily denne, čiže keď teraz majú výhodu tí, čo prídu do Popradu skôr, pri e-zapisovaní by mali výhodu tí, čo sú online neustále. Úplne férové to asi nebude ani pri jednom z uvedených spôsobov, a preto Vás prosíme o porozumenie. Nateraz sme sa rozhodli pre zapisovanie na mieste, kde výhodu majú účastníci, ktorí sú na konferencii od úplného začiatku. (A ďalším interným dôvodom je časová náročnosť prípravy online prihlasovania, ktorá nie je v období posledných pár týždňov pred konferenciou zanedbateľná.)

Viac programu pre výchovy a jazyky – Ďakujeme aj za tieto pripomienky, ktoré sa v rôznych formuláciách objavili viackrát. Pokúsime sa ich zohľadniť pri ďalších ročníkoch.

A na záver zopár milých slov od Vás. Strašne moc ďakujeme!!

  • je to dôležitá konferencia pre učiteľa, posúva nás dopredu
  • oceňujem možnosť sama si vyskladať program
  • vydaril sa aj výber spolubývajúcej
  • bola som na chvíľu hrdá, že som učiteľka
  • som úplne nadšená konferenciou, budem chodiť tak často, ako to len bude možné
  • ďakujem, že ste skvelý tím a robíte pre nás učiteľov viac, ako si myslíte, držím Vám palce 

 

Indícia na Facebooku

Sledujte nás aj na Twittri @indiciaSK

Najčítanejšie články

RSS kanál článkov

Najnovšie videá

  • UPŽ 2018 Peter Halák - Záver konferencie
  • UPŽ 2018 Ivan Kalaš - Komenského recept na domácu paštétu, čiže Programovanie po novom
  • UPŽ 2018 Iveta Radičová - Moderný sociálny konflikt a jeho dôsledky

Archív správ